Снимка: Reuters, архив

Кристалина Георгиева изглежда набира най-много подкрепа от Европа за шеф на Международния валутен фонд.

Правителствата на ЕС започнаха вече гласуването за това кой да оглави МВФ, но засега няма консенсус за кандидата и ще е необходимо гласуване, пише Франс прес.

Гласуването се провежда съгласно правилата на ЕС за гласуване с квалифицирано мнозинство и победителят ще се нуждае от подкрепата на поне 16 от 27-те държави-членки на блока, което представлява най-малко 65 процента от неговото население.

Още по темата

Постът на управляващ директор на Международния валутен фонд - който по подразбиране, но не и правило трябва да е европеец, е свободен, след като Кристин Лагард беше избрана да ръководи Европейската централна банка.

Френският финансов министър Бруно льо Мер, който се е заел с нелеката задача да намери консенсусен кандидат, реши да проведе гласуването, след като държавите от ЕС не успяха да постигнат съгласие за един-единствен кандидат.

Те обсъждаха неофициален списък от шест кандидати, тъй като двама претенденти от Южна Европа - португалският министър на финансите Марио Сентено и министърът на икономиката на Испания Надя Калвино, както и финландецът Оли Рен се отказаха от надпреварата.

Испанското правителство заяви, че оттегли кандидатурата си в името на европейското единство, като заяви, че Мадрид подкрепя "консенсус" около един-единствен кандидат.

Това оставя двама претенденти: бившият министър на финансите на Холандия Йероен Дийселблум и изпълнителният директор на Световната банка Кристалина Георгиева.

Източник, близък до дискусиите, с молба да не бъде посочен, заяви, че кандидатът, който в момента получава най-голяма подкрепа, е Георгиева, която от 2017 г. е изпълнителен директор на Световната банка.

Euronews цитира представител от ЕП, който твърди, че северните държави подкрепят Дийселблум или вече отказалия се финландец Оли Рен, докато южните и източни държави застават зад кандидатурата на Георгиева.

Дийселблум вече се доказа в смутни времена, като изкара еврозоната от дълговата криза, предизвикана от Гърция. Но именно Гърция, Испания и Кипър са против неговата кандидатура.

Междувременно Кристалина Георгиева има дългогодишна кариера в Световната банка. Критиците на нейната кандидатура посочват, че ако тя бъде избрана, ще се наложи да се въведат някои промени в МВФ, тъй като в момента има възрастово ограничение от 65 г. за поста, а тя е на точно толкова.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase